Ako správne pichať injekcie

Miesta vpichu vnútrosvalovej injekcie
Skoro všetky AS založené na báze vodného alebo olejového roztoku sa musia aplikovať intramuskulátne (vnútrosvalovo). To znamená, že vpich musí preniknúť kožou, podkožným tkanivom až do svalu. Vnútrosvalová aplikácia sa realizuje v prípade keď látka musí byť priamo vstrebávaná v svale, keď je potrebné aplikovať väčšie množstvo látky, alebo keď je látka príliš boľavá (dráždivá) na to aby bola aplikovaná podkožne. Najčastejšie lokalizácie vpichu pri vnútrosvalovej aplikácii je sedací sval, bočná strana stehna a deltová oblasť ramena (viď. obrazová príloha), pretože svaly v týchto oblastiach, špeciálne v prípade sedacieho svalu, sú pomerne objemné. V týchto oblastiach sa nachádza veľké množstvo svalových vlákien, takže látka má veľkú povrchovú plochu na absorpciu. Látka sa potom ďalej šíri do svalov za pomoci krvného zásobovania. Ideálna vnútrosvalová aplikácia by mala byť dostatočne hlboko vnútri svalu, ale zároveň musí byť mimo hlavných nervových zakončení a krvných ciev, čiže žíl. Najlepšie miesto pre injekčnú aplikáciu je horná vonkajšia štvrtina sedacieho svalu (na pravej aj na ľavej polovičke sedacieho svalu). Táto oblasť je pre svoju "svalovú mohutnosť" a takmer žiadnu prítomnosť nervov ideálnou. Pravdepodobnosť že pri vpichu na toto miesto trafíte na krvnú cievu je nepatrná, takmer nulová. Aplikácia v tejto oblasti redukuje možnosť poškodenia ischiatických nervov, ktoré prebiehajú cez dolnú a strednú oblasť sedacieho svalu. Tieto nervy kontrolujú zadnú časť stehna a celú nohu od kolena dole. Ak je ihla pri vpichu veľmi blízko pri týchto nervoch alebo nerv priamo zasiahne, zacítime bolesť a dosť často sa stáva že nasleduje dočasná paralýza nohy, ktorá však po niekoľkých minútach pominie. To že trafíte na tento nerv je dosť nepravdepodobne a môže sa to stať iba pri neopatrnej aplikácii a preto si poriadne prečítajte tento článok a držte sa od tejto oblasti radšej ďalej. Miesto vpichu do sedacieho svalu si môžete pozrieť tu.

Ak z nejakých dôvodov nemôžete látku vpichnúť do sedacieho svalu, ďalšou voľbou môže byť bočná strana stehna. Sval stehna (vastos lateralis) - jeho bočná strana, je jedinou oblasťou stehna kde sa dá aplikovať vnútrosvalový vpich. Táto oblasť je vymedzená dole kolenom a hore stehenným kĺbom. Časť svalu kde sa má vpich realizovať si môžete pozrieť tu. Vpichovanie injekcie do stehna spredu alebo z vnútornej strany je veľmi nebezpečné, pretože táto oblasť je popretkávaná nervami a krvnými cievami.

Poslednou možnosťou je aplikácia do deltovej oblasti ramena. Tento spôsob sa však používa veľmi zriedkavo a preto sa o ňom nebudeme veľmi rozpisovať. Ilustračný obrázok si môžete pozrieť tu.

Čo použiť na vpichovanie injekcie
Je veľmi dôležité vybrať si správne "náradie" pri aplikovaní vnútrosvalového anabolického steroidu. Základnými komponentmi sú: injekčná striekačka a ihla.
Objem ideálnej injekčnej striekačky pre aplikáciu je 2 ml. Môže byť aj väčšia, ak je potrebne pichnúť na jedno miesto viacej ako 2 ml, ale vo všeobecnosti je tento objem postačujúci. Nevýhoda väčšej injekčnej striekačky je tá, že sa s ňou dosť zle manipuluje.
Pri výbere ihly na aplikáciu steroidu si musíme uvedomiť, že je veľmi dôležité aby látka cez ihlu mohla prejsť bez problémov, tj. musí byť dostatočne hrubá na to aby sa počas aplikácie neupchávala ale taktiež by nemala byť príliš hrubá, aby vpich nebol veľmi bolestivý. Keď sa pozriete na balenie ihly na jej zadnú - odnímateľnú stranu, tak tam nájdete údaje o jej hrúbke a dĺžke. Najlepšie je vyberať si ihlu práve podľa týchto kritérií, pretože nákup ihly formou "prosím si 10 modrých ihiel" je dosť nemotorný a navyše farba môže byť u rôznych výrobcov iná. Prejavte trochu profesionalizmu a vypýtajte si ju podľa hrúbky a dĺžky - a budete mať po problémoch.
No ale vráťme sa späť k tomu čo jednotlivé čísla znamenajú. Väčšinou tam nájdete niekoľko čísel ako napr. 23 G; Nr. 16; 0,6 x 25. Tieto čísla znamenajú toto:

23 G Medzinárodné značenie hrúbky ihly (z anglického "gauge"). Toto "gauge" číslo reprezentuje diameter ihly. Čím je toto číslo menšie tým je ihla hrubšia a naopak. Ihla z označením 27 G je veľmi tenká, naopak ihla s označením 18 G je hrubá skoro ako "kanón". Tenšie ihly sa používajú najmä pri aplikácií inzulínu pre cukrovkárov a tie hrubšia hlavne pri odbere krvi. Vyberať si ihlu podľa tohto čísla je dosť neobratné lebo toto číslo neposkytuje informáciu o tom aká je ihla dlhá
Nr. 16 Ďalší druh značenia hrúbky ihly
0,6 x 25 Údaj, ktorý nám najzrozumiteľnejšie popíše obe vlastnosti ihly; 0,6 mm - hrúbka a 25 mm dĺžka ihly. Práve podľa týchto čísel si môžete bez problémov v lekárni vypýtať takú ihlu ako potrebujete

Keď si to tak zhrnieme, tak ideálna ihla je 0,6 mm hrubá (22 až 23 G, Nr. 15-16) a 2,5 až 3 cm dlhá (25 až 30 mm). Ihly hrúbky 0,6 nie sú až tak hrubé, aby ste mali problémy s ich vpichovaním, a zároveň sú dostatočne hrubé na to aby nimi látka prešla bez problémou, či sa jedná o olejovú alebo vodnú formu. Kratšie ihly ako 25 mm sa pre vnútrosvalovú aplikáciu veľmi nedoporučujú, pretože sa môže stať, že ihla neprejde až do svalu a skončí v oblasti medzi podkožným tkanivom a svalom. Ak sa steroid aplikuje v tejto oblasti, spôsobí to vytvorenie akéhosi lokálneho opuchu, čo môže byť v niektorých prípadoch aj bolestivé. Hlavné je ale to, že aplikácia v tejto oblasti je na 100% neúčinná. Takže netreba sa toho báť a radšej treba použiť dlhšiu ihlu, aby sa látka dostala tam, kam sa dostať má.

Poznámka: Počul som aj názory, že je úplne jedno akú ihlu na aplikáciu použiješ. Podľa mňa to jedno nie je. Tenké ihlu ako napr. inzulínové (0,5 mm a menej) je dosť riskantné používať, pretože nie sú prispôsobené na tak hlboké vpichy ako potrebujete. Môže sa stať, že sa vám pri neodbornej aplikácii zohnú, čo by bol ten lepší prípad, pretože to sa ešte dá vytiahnuť von. Horšie je keď sa vám ju podarí zalomiť vo svale. Tiež je veľmi ťažké cez takú tenkú ihlu pretlačiť niektoré steroidy rozpustné v oleji alebo vo vode (Test. enanthate, Winstrol). Môže sa stať, že sa vám ihla upchá a potom budete musieť celú procedúru zopakovať ešte raz. Taktiež som raz videl, ako si jeden môj známi dal steroid pichnúť kamošovi s ihlou ktorá sa používa na odber krvi. Veď viete, ta hrubá ako "lauf na tanku". Ten dobrák mu ju tam vrazil celú, chlap iba zaťal zuby, trochu zaskučal a bolo to. Potom nemohol na zadku asi tak 5 dni poriadne sedieť. Nuž ako vidno, niektorí kulturisti berú to povestné "no pain, no gain" doslova a aplikujú ho všade, kde sa len dá. :-)

Príprava pred vpichom injekcie a jeho realizácia
Najprv si musíme pripraviť veci, ktoré budeme potrebovať, tl. ihlu, striekačku, ampulu, ďalej na dezinfekciu vatové tampóny a alkohol (môže byť aj Alpa). Kvôli bezpečnosti by ste mali dodržať nasledujúce preventívne opatrenia. Doporučuje sa, aby sa osoba pred vnútrosvalovou aplikáciou osprchovala a poriadne si umyla ruky mydlom (antibakteriálnym). Zabráni sa tak možnému výskytu baktérií, ktoré by mohli byť nebezpečné ak by sa dostali do tela. Ak ste si ešte nikdy predtým nepichli injekciu sami, tak by ste sa mali obrátiť na niekoho kto to už robil (zdravotná sestra, kamarát). Ale ak dodržíte postup tak by ste to mali zvládnuť aj sami. Keď máte túto úvodnú procedúru za sebou (osprchovaný, umyté ruky), tak sa môžete pustiť do vlastnej prípravu injekcia a k jej aplikácie.

Existujú dva druhy ampúl a to sklenené, kde sa vrch ampule láme a sklenené, kde sa odníma vrchná fólia a potom sa ihla pretláča cez gumenú zátku. Začneme tou druhom možnosťou, pretože je o niečo zložitejšia.
Najskôr si očistite miesto vpichu na tele vatovým tampónom, ktorý ste predtým namočili do alkoholu. To iste urobte s gumenou zátkou na hornej časti ampuly, s ktorej ste samozrejme predtým odlúpili fóliu, s ktorou bola zabezpečená. Vyberte si úplné novú striekačku a nasaďte na ňu taktiež úplne novú ihlu. Natiahnite striekačku tak na 75% vzduchom, pichnite ihlu cez gumenú zátku do ampule, vypustite do ampule vzduch, otočte ampulu hore nohami (striekačka je ihlou hore a ampula je gumenou zátkou dole) a pomalým potiahnutím za zadnú časť striekačky si naberte potrebné množstvo látky. Nečakajte že to po prvý krát pôjde rýchlo - chvíľku to trvá. Vždy si naberte o niečo viacej látky ako chcete aplikovať, pretože sa vám pri naberaní vytvoria vzduchové bubliny a tie potom potrebujete dostať s injekcie von. Takže ak si chcete vpichnúť 1 ml, tak zoberte ešte o 1/4 ml až 1/2 ml viacej - to by malo stačiť. Keď máte takto nabratú striekačku, nevyťahujte ju z ampule ale poklepte po jej bočnej strane (stále ju držte ihlou hore), aby ste pomohli vzduchovým bublinám, ktoré sa dostali pri naberaní do striekačky, postupne sa presunúť hore, smerom k ihle. Keď sa vám na hornej časti striekačky nahromadia vzduchové bubliny, vtlačte ich naspäť do ampule a postup opakujte dovtedy, kým nebudete mať v striekačke potrebné množstvo látky, ale bez vzduchových bublín. Potom vytiahnite striekačku s ihlou von z ampule, odnímte zo striekačky starú ihlu a pripevnite na ňu ihlu úplne novú. Takže budete mať striekačku s novou, ostrou ihlou. Na starú ihlu nasuňte ochranný kryt a ďalej ju už nepoužívajte. Pri prepichovaní gumenej zátky a následnej manipulácii s ihlou sa mohla ihla poškodiť a tým, že použijeme novú ihlu sa zabezpečí to, že ihla bude opäť ostrá. Je veľmi dôležité aby sa táto nová ihla nedostala do kontaktu s vašimi rukami, takže na nej nechajte ochranný kryt až do chvíle, keď ju budete potrebovať. Nakoľko ste menili ihly, a pri nasadení novej sa vám do striekačky a ihly mohli opäť dostať vzduchové bubliny, treba postup ich odstraňovania znova zopakovať. Striekačku pri tom držte hore ihlou, na ktorej nechajte ochranný kryt. Pomaly tlačte na striekačku, kým neuvidíte cez ochranný kryt ako vychádza vzduch von. Neprestaňte až kým neuvidíte ako po ihle tečie niekoľko drobných kvapiek. To naznačuje, že vzduch je už preč, a tie kvapky čo vytiekli po ihle vám poslúžia ako zvlhčovadlo pri vpichu.
V tejto chvíli ste pripravený na aplikáciu. Pred tým ako odstránite ochranný kryt nezabudnite ešte raz očistiť miesto vpichu alkoholom. Potom už len odstráňte kryt a ihlu vpichnite. Predtým sa však uistite, že viete o ktoré miesto sa jedná (ak nie tak si to ešte naštudujte). Ihla sa vpichuje kolmo na miesto vpichu, nie šikmo ani nijak inak. Keď je ihla celá vo svale, tak potiahnite striekačku, tak ako keby ste chceli do nej nabrať vzduch, ale pritom ju nevyťahujte zo svalu. Naberte tak asi 1/2 ml. Tak sa uistíte, či ste pri vpichovaní netrafili do žili. Ak sa vám pri naťahovaní v striekačke objavia malé bublinky je všetko v poriadku a nemusíte do nej naťahovať viacej a pokojne pomaly pustite obsah striekačky do tela. Ak sa však pri naťahovaní objaví v striekačke krv, treba ihlu vytiahnuť a postup vpichu zopakovať odznova samozrejme s novou ihlou. Po vyprázdnení obsahu striekačky, vytiahnite ihlu s tela a na miesto vpichu priložte na niekoľko minút vatový tampón, aby ste zabránili krvácaniu. Všetky použité veci starostlivo zabaľte (napr. do prázdneho TETRAPAKU od mlieka) a vyhoďte do koša.

Ak sa jedná o sklenenú ampulu, ktorej vrchnú časť treba najskôr odlomiť, procedúra je podobná až na otváranie ampule. V hornej časti, kde sa ampula zužuje nájdeme miesto, kde je do skla urobený viditeľný zárez. Na tomto mieste treba vrchnú časť odlomiť. Vezmeme si ampulu do ruky, zárezom k sebe a druhou rukou rýchlym pohybom vrch ampule odlomíme. Kvôli bezpečnosti si vrch ampule môžete obaliť do nejakej látky. Ak je na ampuly zárez, malo by všetko prebehnúť bez problémov. Ak tam zárez nie je, treba si zohnať pilník na ampuly (dakedy sa pilníky balili spolu so Superanabolon-om) a urobiť na nej zárez. Naberanie je presne také isté ako v prvom prípade, až na to že tento krát ampulu neprevraciame hore dnom (vylial by sa nám z nej obsah), ale naťahujeme látku do striekačky zhora.

Spracoval:
Webmaster

V>